Skip Navigation

Wybierz język

Prawidłowa Pozycja Montażu

CZY WIESZ? Porady dla profesjonalistów

Łączniki stabilizatorów, w których sworznie kulowe są odchylone o 150° (tylko 30° mniej niż w przypadku części w pełni symetrycznej), można bez problemu odwrócić podczas montażu. Mechanicy mogą łatwo pomylić pozycję L/R, bez konieczności użycia nadmiernej siły. Błąd ten szybko prowadzi do stukania i potencjalnie do wypadnięcia sworznia z obudowy.

 

OGÓLNA ZASADA

Niektóre łączniki stabilizatorów mogą sprawiać wrażenie symetrycznych, podczas gdy w rzeczywistości są to części z określonymi pozycjami montażu po lewej i prawej stronie. Czasami jest to pomijane przez mechaników.

 

PRZYKŁADOWE APLIKACJE

OŚ PRZEDNIA MERCEDESA KLASY C [W204] 2007-2014

Moog zaleca dokładne sprawdzanie przed montażem, czy każda część jest zgodna z pozycją montażu L/R. Łatwym sposobem na przeprowadzenie tej kontroli jest trzymanie przed sobą sworznia kulowego.

  • Jeżeli sworzeń kulowy jest odchylony o 150° w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara (jak w zegarku wskazującym godzinę 7), to jest to część ME-LS-5678 i musi być zamontowana po lewej stronie.
  • Jeżeli sworzeń kulowy jest odchylony o 150° zgodnie z ruchem wskazówek zegara (jak w zegarku na godzinie 5), to jest to część ME-LS-5679 i musi być zamontowana po prawej stronie.

OŚ PRZEDNIA AUDI A6 [C6] 2004 - 2010

Innym typowym przykładem jest łącznik stabilizatora w Audi A6, który musi być ustawiony strzałką po stronie mocowania widelca amortyzatora.

 

Każde odwrócone mocowanie nieuchronnie prowadzi do przedwczesnego zużycia tulei.


Aby uzyskać dodatkowe wsparcie techniczne: Garage Gurus.


Treści zawarte w tym artykule służą wyłącznie do celów informacyjnych i nie powinny być wykorzystywane zamiast zasięgania profesjonalnej porady wykwalifikowanego mechanika. Zachęcamy do skonsultowania się z mechanikiem, jeśli masz konkretne pytania lub wątpliwości związane z którymkolwiek z omówionych tutaj tematów. W żadnym wypadku nie będziemy ponosić odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody wynikające z powyższych treści.

Powiązane historie
ładowanie...